LIBOR SKANDALI: BAŞTAN SONA UYANIK TUTUYOR

investing

 Finans dünyasının hırslı çalışanları şüphesiz hayal kırıklığına uğrayacak, ama diğer okuyucuların çoğu sayfaları şevkle birbiri ardına çevirmeye devam edecek.

Brenda Jubin 9 Nisan 2017

2012’de patlayan Libor skandalı halkın büyük bankalar ve ‘manipülasyonun sadece mümkün değil kaçınılmaz olduğu’ bir sistem hakkındaki şüphelerini teyit etti. Libor Skandalı kitabında gazeteciler Liam Vaughan ve Gavin Finch anti-kahraman Tom Hayes’i “faiz oranında hile yapmayı körelmiş bir enstrümandan girift, korkunç bir güzelliğe dönüştürmüş parlak, takıntılı, pervasız, hemen parlayan bir matematik dehası” olarak resmediyorlar. Yazarlar bize aynı zamanda onun birlikte tezgah kurdukları arkadaş çevresini de tanıtıyor.

35 yaşında olduğu 2015 yılında Asperger sendromu teşhisi konan Hayes ‘risk için çelik gibi bir mideye’ sahipti. Ve neye mal oursa olsun kazanma hırsına. Bu hırs onda, brokerlarını nakit piyasasında neler olup bittiğine ilişkin olarak bankalara yalan söyletmek şeklinde tezahür etti.

Libor Skandalı, genellikle kâr için, bazen (veya meşrulaştırma gerektiğinde) bankacılık sektörününü istikrarı için yapılan yasadışı davranışın perçinleyici bir okuması. Suçlunun genellikle yürüdüğü bir yolsuzluk kültürünü ortaya koyuyor. “Hayes tarafından olayın içinde yer aldığı belirtilen 20’den fazla kişi içinde ceza alan bir tek o oldu.”

libor_skandali_k

Brokerların davasında duruşmalar sırasında sürekli uyuyakalan jürinin aksine bu kitabın okuyucuları başlangıçtan sonuna kadar uyanık kalacak. İki yazar Libor hakkında sadece hikayelerinin anlaşılmasını mümkün kılacak kadar bilgi veriyor. Finans dünyasının hırslı çalışanları şüphesiz hayal kırıklığına uğrayacak, ama diğer okuyucuların çoğu sayfaları şevkle birbiri ardına çevirmeye devam edecek.