ONBAŞININ KARISI: OYUNUN ZİRVESİNDEKİ BİR YAZARDAN

ONBAŞININ KARISI, GERALD SEYMOUR

Çoğu ‘teröre karşı savaşta casusluk’ gerilimleri bir tarafı eksik karakterlerle doluyken, kendini Seymour‘un adrenalinin ve zorlu uluslararası geriliminin hedefinde bulmak ferahlatıcıydı.

Bunun Seymour‘un 30. romanı olduğu ve hatta ilk kitabı Harry’nin Oyunu ile 2011’de yayınlanan müthiş kitabı Ölümün Adı Yok arasındaki yüksek gelgit izi göz önüne alındığında, şüphesiz en mükemmel olanı bu en son kitabı. Seymour’un son iki romanı gibi, manşetlerimizden hızla geçip giden İran’daki uluslararası kötü adamlara odaklanmış durumdayız.

onbasinin-karisi

Devrim Muhafızlarına bağlı seçkin Kudüs Tugayı Tuğgenerali Rıza Joyberi, genç şoförünü, kitaba adını veren onbaşı Mehrak’ı ‘kayıt dışı’ bir bankacılık işi için Dubai’ye gönderdiğinde, genç şoför İngiliz Gizli Servisi’nin (SIS) bir aşk tuzağına takılır ve Avusturya’da güvenli bir eve kaçırılır. SIS, Mehrak’ın, Kudüs Tugayı’nın en üst düzey görevlilerine, siyasetçilere ve benzerlerine şoförlük yaptığından nükleer santraller gibi gizli üsler arasındaki gidiş gelişlerde sorgulamaya değer önemli bilgilere kulak misafiri olduğunu düşünmektedir; bunu İran nükleer arzularını gerçeğe dönüştürmeden önce öğrenmelidir.

Onbaşı Mehrak, Dubai’deki ‘temasının’ gizli çekiminin yayınlanacağı ve böylece İran’daki hayatının sona ereceği söylenene kadar işbirliği yapmayacaktır. Avusturya’da Mehrak’ın dikkatini, İngilizlerden eşi Feride’nin İran’dan kaçırılmasını talep ettiğinde bunu kabul eden Petrok Kenning çeker. Mehrak’dan kilit bilgiyi almak, SIS’deki İngilizleri Mossad ve CIA’deki muadilleriyle aynı seviyeye getirecektir, böylece bu operasyonda büyük ölçüde destek sağlanır.

İnkâr edilebilmesini garantiye almak için özel taşeronlar Feride’yi kurtarma görevine dâhil olur ve onu Tahran’dan kaçırır. Tek sorun, Feride’nin ve Mehrak’ın evliliğinin sorunları olmasıdır, bu, Feride’nin mutlu olmadığı bir görücü evliliğidir. Hayal dünyasında yaşayan Mehrak, Feride kendisiyle birlikte Batı’da yaşarsa evlilik sorunlarının bitmiş olacağını düşünmektedir. Bu karmaşaya, gayrıresmi bankacılık işlemi için ilk etapta Onbaşı’yı Dubai’ye gönderen patronu Tuğgeneral Rıza Joyberi’nin karşı karşıya kaldığı sorunlar da ekleniyor ve böylece devam ediyor.

Londra, Avusturya, Tahran ve Türk sınırını kapsayan Seymour’un hikâyesi kendini güçlü, klostrofobik bir pitonun kıvrımları gibi, insan doğasının tuhaflıklarını hızlı ve korkutucu bir okumayla kavratan bir şekilde ortaya çıkarıyor; oyunun zirvesindeki bir yazardan.

Ali Karim, SHOTS CRIME & THRILLER EZINE

Ali Karim; Amerikalı bilim kurgu ve gizem romanı yazarı Anthony Boucher anısına 1970 yılından beri dünyanın değişik şehirlerinde yıllık toplantılar düzenleyen bağımsız ve kar amacı gütmeyen bir topluluk olan, Bouchercon  Dünya Suç ve Gizem Konvansiyonu 2015-2018 yönetim kurulu üyesidir. Shots eZine editör yardımcısı, The Rap Sheet İngiltere temsilcisi olan Karim’in birçok ABD dergi ve elektronik dergisinde yazı ve kritikleri yayınlanıyor.